“Logistiek maakt ruimte”
Congres Stedelijke Logistiek Amsterdam
Woensdag 19 november
Tolhuistuin Amsterdam
van 12.00 – 17.00 uur
(inclusief lunch en aansluitend netwerkborrel)
Amsterdam verandert en de logistiek gaat mee in die verandering. De blik op de toekomst stelt ons voor vragen: hoe benut de logistieke sector de steeds schaarsere ruimte beter? Wat vraagt dat van de sector, wat vraagt het van de gemeente, de innovatiekracht en de samenwerking van bedrijven, overheid en kennisinstellingen? Hoe zorgen we dat de logistiek bijdraagt aan een leefbare, bereikbare en schone stad? We hebben de afgelopen jaren het nodige bereikt maar er ligt ook nog een stevige opdracht voor ons. Alle onderwerpen die de logistiek betreffen komen voorbij in dit congres. Het is dé plek om kennis te delen, inspiratie op te doen en nieuwe samenwerkingen te smeden.
Programma
12.00 – 13.00 uur Lunch (optioneel)
13.00 – 13.05 uur Opening plenaire programma door dagvoorzitter Bertine Müller
13.05 – 13.20 uur Amsterdamse logistiek in perspectief
Saskia de Geus (manager van het programmateam Stedelijke Logistiek) blikt terug op belangrijke ontwikkelingen in de Amsterdamse logistiek van de afgelopen jaren. Ze plaatst dit in het perspectief van de toekomst aan de hand van een onderzoek “Ontwikkeling stedelijke logistiek 2030-2050”.
13.20 – 13.55 uur Ondernemen in beperkte ruimte
Melanie van der Horst (wethouder Verkeer, Vervoer en Luchtkwaliteit), Jan Stoeltie (directeur Vereniging Amsterdam City) en Hannah Langeveld (sustainability manager bij Heineken Nederland) gaan in gesprek over “Amsterdam maakt ruimte”, wat dat betekent dat voor de logistiek? Welke ruimte krijgt logistiek, heeft de logistiek als doelgroep altijd voorrang? Een gesprek over ondernemen in Amsterdam, over innovaties die bijdragen aan een beter ruimtegebruik en over samenwerking in de keten en tussen overheid, bedrijfsleven en kennisinstellingen.
13.55 – 14.25 uur Innovaties in praktijk
- Susanne Balm (projectleider Duurzame Stadslogistiek; Lectoraat City Logistiek aan de Hogeschool van Amsterdam) neemt je mee in de eerste resultaten van het project “De Rode Loper”, het bundelen van krachten en vrachten. Een samenwerking van bedrijven aan Damrak, Dam en Rokin, leveranciers, diverse BIZ’en, City Hub, Hulshoff, de Hogeschool van Amsterdam en de gemeente.
- Ties van Haperen (programmamanager “Centrum zonder zak”) over de proef in de 9 straatjes met het ophalen van afval op afspraak en over afvalboten op de Wallen.
- Frank Ebbink (projectleider Park + Switch) deelt zijn ervaring in het eerste jaar van een hub waar ondernemers hun bus kunnen parkeren en met een kleiner uitstootvrij vervoermiddel de stad in kunnen.
14.25 – 14.55 uur Pauze
14.55 – 15.40 uur Breakout sessies ronde 1
15.40 – 15.50 uur Verplaatsing naar breakoutsessie 2
15.50 – 16.35 uur Breakout sessies ronde 2
16.40 – 17.00 uur Verrassende afsluiter van de Speld
17.00 – 18.30 uur Netwerkborrel (met hapje)
Inhoud breakout-sessies
1. Van wielen naar water: Het klinkt al jaren: we hebben in Amsterdam zoveel water. Waarom transporteren we niet veel meer over water? In 2025 zijn er doorbraken die het perspectief op meer transport over water vergroten. Hoe ziet de logistiek in Amsterdam eruit als een groot deel van de goederen over het water gaat? Wat is er nodig om het vervoer van de weg naar het water te krijgen? Wat kan de gemeente doen? Wat kan de markt doen? Hoe ver zijn we nu?
Sessieleiders: Donald Nutbey (projectmanager) en Tom Knijff (programmamanager Varen)
2. Ruimte maken voor logistiek: Logistiek is een essentiële functie voor bewoners, ondernemers en bezoekers van de Amsterdam. De stad wordt drukker en voller, ruimte voor verplaatsen wordt steeds lastiger. Tegelijkertijd willen we in Amsterdam meer ruimte voor veilig opgroeien, fijn ontmoeten en gezond leven. De ruimte in de stad en de toegang daartoe moet slimmer ingericht worden, maar ook de logistiek zelf moet slimmer. In deze sessie lichten we aan de hand van het Afwegingskader doelgroepen Autoverkeer toe hoe we samen ruimte gaan maken voor logistiek.
Sessieleiders: Joeri Jongeneel (adviseur stedelijke logistiek), Chiel van de Camp (beleidsadviseur autonetwerken en parkeren) en Maarten Woolthuis (stakeholdermanagement afwegingskader doelgroepen autoverkeer)
3. Bouwen zonder bonje: De bouwopgave is groot. In de komende 30 jaar worden 150.000 woningen gebouwd en er vinden talloze renovaties en transformaties plaats. Dit zet de leefbaarheid, verkeersveiligheid en bereikbaarheid in de stad onder druk. Hoe beperken we deze overlast, het ruimtegebruik en de logistieke vervoersbewegingen? Welke rol moet de gemeente pakken? Wat voor rol kunnen aannemers en ontwikkelaars spelen? Deze vragen verkennen we met u aan de hand van een praktijkcasus: een privaat renovatieproject aan de Geldersekade. Bij dit project zijn de bouwmaterialen aangeleverd bij een hub en twee keer per week via water naar het project getransporteerd. Daarmee is het een inspirerend voorbeeld van een privaat project dat door slimme logistieke oplossingen bijdraagt aan de bereikbaarheid en leefbaarheid van de stad.
Sessieleiders: Hendri Nijborg (adviseur stedelijke logistiek) en Marcel Scheltinga (manager bouwlogistiek bij bouwbedrijf M.J. de Nijs en Zonen)
4. Amsterdam uitstootvrij nu en in de toekomst: Sinds 1 januari 2025 heeft Amsterdam een uitstootvrije zone voor bestel- en vrachtauto’s. We gaan in deze sessie graag in gesprek over hoe het afgelopen jaar is verlopen. Wat zijn jouw en onze ervaringen? Het lijkt erop dat er onder de logistieke ondernemer en andere ondernemers langzaam maar zeker gewenning ontstaat aan de uitstootvrije zone. We hebben ook te maken met veel gebruikers van de overgangsregeling. Hoe kijken zij naar de toekomst die snel dichterbij komt. We delen graag onze plannen voor de toekomst. Daarbij zijn we nieuwsgierig naar jouw visie en hoe de gemeente hierin kan samenwerken.
Sessieleider: Joost Schouten (projectleider uitstootvrije stadslogistiek) en Daan Zegwaart (logistiek makelaar)
5. Logistiek Laden in Amsterdam – kansen en knelpunten: In deze sessie deelt de gemeente deelt de laatste inzichten over de ontwikkeling van laadinfrastructuur voor logistiek vervoer. Wat zijn de grootste uitdagingen, zoals netcongestie, en welke kansen liggen er voor ondernemers? Na een korte presentatie gaan we samen in gesprek over oplossingen en inspirerende voorbeelden.
Sessieleider: Christiaan van Grootheest (projectmanager snelladen en logistiek laden) en Frank Siemerink (logistiek adviseur)
6. Zones, Vensters en Verboden – (on)nodig gedoe: Om een voor iedereen leefbare, veilige, schone en bereikbare stad te zijn bedenken we allemaal regels. Regels waarmee we de bruggen en kademuren kunnen beschermen, waarmee we zorgen dat de lucht in Amsterdam schoner wordt, bewoners kunnen verhuizen of verbouwen, de winkels bevoorraad kunnen worden, en ga zo maar door. We stapelen regel op regel maar is die aanpak met regels nou echt de oplossing voor een voor logistiek bereikbare stad. Regels moeten gehandhaafd worden en met onvoldoende handhaving worden de regels met voeten getreden. Waardoor we geneigd zijn nog meer te regelen. Is een andere oplossing, in elk geval voor de logistieke bevoorrading, mogelijk? En wat betekent dat dan voor de verantwoordelijkheid van ondernemers? Daarover gaan we graag in gesprek.
Sessieleiders: Hil Bakker (juridisch adviseur) en Katinka Fledderus (stadsdeelregisseur Centrum Amsterdam)
7. Voorrang voor logistiek?: Er waren deze zomer en herfst zijn veel wegwerkzaamheden. En dat blijft ook nog wel een tijd. Er is veel (logistiek) verkeer. Ongevallen geven daarbovenop ook nog eens onverwachte stremmingen. De openbare ruimte moet met steeds meer partijen worden gedeeld en groeit niet. Hoe kunnen we ervoor zorgen dat vracht toch op tijd op de plaats van bestemming komt. Welke ideeën leven er? Een brainstorm over een vrachtbaan op de A10, kleinere voertuigen, andere modaliteiten, verruimde venstertijden.
Sessieleider: Jupijn Haffmans (adviseur stedelijke logistiek) en Bouwe van den Ende (adviseur verkeerstactiek, zakelijk verkeer (taxi, touringcar, logistiek)
(Tenzij anders vermeld zijn alle sessieleiders zijn werkzaam bij de gemeente Amsterdam)
Bereikbaarheid Tolhuistuin
Adres: IJpromenade 2, Amsterdam
Parkeren: De dichtstbijzijnde parkeergarage is onder de A’DAM Toren, Overhoeksplein 1, 1031 KS. Vanaf hier is het ongeveer 150 meter lopen naar het Paviljoen. Ook kan er geparkeerd worden aan de centrumkant van de stad bij Parking Centrum, Oosterdokstraat 150. Neem dan de pont naar Buiksloterweg te nemen aan de Noordzijde van Amsterdam Centraal Station.
Openbaar vervoer
Pont: Vanaf Centraal Station neem je de pont naar Buiksloterweg. Deze pont vaart dag en nacht en is gratis. De reisduur is ongeveer drie minuten.
Bus: Vanuit Amsterdam-Noord is de Tolhuistuin te bereiken met bus 38. De bus stopt direct naast de Tolhuistuin. Raadpleeg voor actuele reisinformatie www.9292.nl.
Registratie
Je kunt je aanmelden voor het congres door onderstaand antwoordformulier in te vullen.
- Graag vermelden of je van de lunch gebruik wilt maken
- We vragen je je eerste en tweede voorkeur aan te geven voor beide rondes van de breakoutsessies. We proberen zoveel mogelijk aan je voorkeuren te voldoen.
- De registratie is persoonlijk. Wil je met een collega naar het congres komen, graag hem of haar persoonlijk te laten aanmelden.