Autonoom varen door de Amsterdamse binnenstad

Delen

Niet alleen zelfrijdende auto’s zijn in opkomst, ook boten kunnen in de toekomst zelfstandig varen. Deze week voer bij wijze van proef voor het eerst in Amsterdam een boot op eigen kracht van het Marineterrein naar de Nieuwmarkt. Minder bemanning betekent minder kosten en dat is op termijn een voordeel voor transport over water.


Het schip kan zelfstandig vertrekken, varen en aanmeren. Maar natuurlijk voer de boot in deze proef niet zonder mogelijkheid om in te grijpen. Aan boord van de elektrische schuit hield een schipper toezicht. Het systeem bepaalt de koers en de snelheid. De schipper houdt een oogje op het schip en grijpt alleen in als dat nodig is.

Met deze proef onderzoekt Amsterdam hoe autonoom varen kan bijdragen aan een schonere en beter bereikbare stad. Autonoom varen is breed inzetbaar. Projectleider Neeltje Pavicic: “We testen hier een besturingssysteem dat in principe voor allerlei vaartuigen bruikbaar is. Doordat er minder bemanning aan boord nodig is, kan de techniek op termijn helpen bij het tekort aan personeel op het water, bijvoorbeeld bij het tekort aan schippers in de stad.” Ook betekent minder bemanning lagere kosten voor transport over water.

Goederen over water als eerste voorbeeld
In deze proef wordt het besturingssysteem getest met het vervoer van goederen. Dat is een praktische keuze: Zoev City, de ondernemer die deze proef uitvoert, vervoert goederen over water met elektrische boten. Zo worden de kwetsbare kades en bruggen ontlast en wordt de lucht schoner.

Tekst loopt door onder foto


Voordat de technologie breed kan worden ingezet in de drukke Amsterdamse wateren, moet het systeem verder worden getraind. Zo moet het systeem niet alleen een obstakel waarnemen, maar ook precies kunnen bepalen wat het is, zodat het op tijd de juiste actie kiest.

De onlangs aangetreden wethouder Elise Moeskops was te gast bij de proefvaart: “Iedereen weet dat het druk is in het verkeer in Amsterdam. Ik ben daarom hard op zoek naar manieren om meer ruimte te geven aan Amsterdammers. Innovatie speelt daarin een belangrijke rol. Voor Amsterdam is het belangrijk om samen met ondernemers en kennisinstellingen te innoveren. Juist bij nieuwe technologieën, zoals autonome vaartuigen, geloven we dat de overheid niet alleen moet toekijken, maar ook actief moet meedenken en meedoen.”

Aan de proefvaart werkten verschillende partners mee, waaronder ZoevCity, Roboat, AMS Institute, CTPark, Port of Amsterdam en Rijkswaterstaat. De proefvaart maakt deel uit van het Europese samenwerkingsproject metaCCAZE, gericht op slimme, elektrische en autonome mobiliteit in steden.